Adnan Oktar, örgütünü avukatlarıyla yönetti: Dava gecikmedi.. 200 görüşme yapıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Adnan Oktar silahlı suç örgütünün güncel yapılanması ve faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla yürütülen soruşturmayı tamamladı. Tamamlanan soruşturma sonucunda, 352 sayfalık kapsamlı bir iddianame hazırlandı ve 20 kişi şüpheli olarak belirlendi.

İddianamede, Adnan Oktar’ın örgüt faaliyetlerine cezaevi dışından devam ettiği ve özellikle avukatlar aracılığıyla örgüt üyelerini yönlendirdiği vurgulanıyor. Oktar’ın, örgütü diri tutmak için avukatları ve diğer örgüt yöneticileriyle iletişim kurduğu, talimatlarını ilettiği ve cezaevi dışındaki örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğü ifade ediliyor. Bu süreçte özellikle yargılamaların kumpas olduğu izlenimi yaratmak ve siyasi lobi desteği almak için çaba gösterdiği belirtiliyor.

İddianamede ayrıca, Adnan Oktar’ın özellikle cezaevinde bulunan örgüt üyeleriyle iletişim kurmaya çalıştığı, etkin pişmanlık hakkından yararlanmak isteyen üyelerin engellenmeye çalışıldığı ve örgüt bağlılığının korunması için çeşitli telkinlerde bulunduğu detaylarına yer veriliyor.

Örgütün güncel yapılanmasında rol alanların ağırlıklı olarak cezaevinden tahliye edilen örgüt üyeleri ve henüz işlem görmemiş kişiler olduğu belirtiliyor. Örgütün iletişim stratejisi ise özellikle avukatlar aracılığıyla yürütülüyor ve örgüt lideri ve yöneticilerinin talimatları bu şekilde örtülü bir şekilde iletiliyor.

İddianamede, Adnan Oktar’ın özellikle örgüt üyeleri üzerindeki etkisini sürdürmek için dini anlatımlar ve örgüt propagandası yaparak sosyal medyada mehdi kavramını gündemde tutmaya çalıştığına dair detaylar da bulunuyor. Örgüt üyeleri üzerindeki kontrolünü korumak için çeşitli yöntemler kullandığı belirtiliyor.

Sanıkların, örgüt faaliyetlerine ilişkin çeşitli suçlamalarla yargılanmaları talep ediliyor ve ceza istemleri iddianameye ekleniyor. Sanıkların önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x