Araştırma: Z kuşağının üçte biri çocuk sahibi olmak istemiyor

İngiltere’deki University College London’dan uzmanlar tarafından yürütülen iki araştırma, öğrencilerin üçte birinin çocuk istemediğini ortaya çıkardı.

Z kuşağının gösterdikleri nedenler arasında hamile olma ve doğum yapma ile olumsuz fikirler ve ebeveynlik hakkında endişeli olmak yer aldı.

Öte yandan gelecekte çocuk istediğini söyleyenlerin neredeyse yarısının sağlıklı çocuk sahibi olma konusunda endişeleri olduğu kaydedildi.

Çalışmalarda, Mayıs 2021 ile Temmuz 2022 arasında İngiltere’de yaşları 16 ile 18 arasında değişen 931 öğrenciden toplanan anket sonuçları kullanıldı.

KAYGILARI DİKKAT ÇEKTİ

Human Fertility dergisinde yayınlanan makale, öğrencilerin çoğunluğunun gelecekte çocuk sahibi olmak istediğini, neredeyse yarısının ise iki çocuk sahibi olmayı arzuladığını ortaya çıkardı.

Ancak yüzde 45’i gelecekteki ebeveynlik konusunda endişeleri olduğunu ve aynı zamanda çocuklarının yaşayabileceği hayatla ilgili korkuları olduğunu da ifade etti.

Endişelerinin ne olduğu sorulduğunda gençler korku, kendinden şüphe duyma, sağlık ve refah, mali yükler, kişisel arzuların engellenmesi ve kapsayıcı olmayan LGBTQ+ eğitiminin kaygılarında rol oynadığını söylediler.

Gelecekte çocuk istemeyen öğrenciler ise hamilelik ve doğumla alakalı olumsuz fikirler, ebeveynlik kaygısı, geleceği belirsiz bir dünyada çocuk yetiştirme, ebeveynliğe alternatif yollar düşünme ve çocukları sevmemek gibi nedenler öne sürdüler.

Bazı öğrencilerin çocuk sahibi olma istekleri ise iklim değişikliğinden etkilendi. Bu da iklimin bozulması korkusu nedeniyle daha fazla insanın çocuk sahibi olmadığını gösteren önceki araştırmalarla uyumlu çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x