CAS’tan aklanarak çıktı: Hasan Akkuş’un görevine geri dönmek istiyor

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Eski Avrupa Halter Federasyonu (EWF) Başkanı Prof. Dr. Hasan Akkuş, Sofya’daki EWF Kongresi’nde delegelere Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ndeki (CAS) davasını kazanmasına dair süreci anlattığı bir mektup gönderip ardından da kongrede bir konuşma yaptı.

Hasan Akkuş, EWF’nin mevcut yönetiminin hatalarının takipçisi olacağını ve delegeleri bilgilendirmeye devam edeceğini belirterek, şunları dile getirdi:

“2,5 yıllık aradan sonra EWF Kongresi’ne katıldım ve söz aldım. Bütün Avrupa ülkelerine süreçle ilgili bir mektup yazdım, onunla ilgili geri dönüşler için hepsine teşekkür ettim. Mevcut başkan benim aleyhime yalanlar ve dedikodular yayıyordu. Güzel tepkiler aldım, mutluyum. Bazı Avrupa ülkeleri derhal geri başkanlığa dönmem konusunda çok istekliler. Bunun için olağanüstü kongre mi olur yoksa doğal olarak 2025 yılında seçim var, bunu değerlendireceğim. Yakın olduğum ülkeler var, eğer böyle bir şeye istek çok olursa olağanüstü kongre için yakın ilişkim olan Avrupa ülkelerini teşvik ederim.”

“PEK ÇOK ÜLKE BENİ ÖZLEMİŞ”

Mevcut başkana meydan okuduğunun belirtilmesi üzerine de Akkuş, “Çünkü gerçekten yanlış şeyler yapıyor. Tabii ki onun rüyaları gerçekleşmedi, bundan dolayı biraz şaşkın ama kirli bir yol izliyor. Eğer cesareti varsa benim hakkımdaki yaydığı dedikoduları yazılı olarak göndermesini istedim. Çünkü ben öyle yapıyorum. Avrupa ülkelerine de açıkçası şunu söyledim ‘bundan sonra da size mektuplar göndermeye devam edeceğim” şeklinde görüş belirtti.

EWF’de genel sekreterlik görevlerinin de bulunduğunu ifade eden Akkuş, şöyle konuştu:

“Avrupa’da çok etkili bir genel sekreterlik görevi yaşadım sekiz yıl, ondan önce de asbaşkandım. Ülkelerin birbiriyle özellikle bürokrasi ilişkilerini, federasyonların Avrupa Federasyonuyla ilişkilerini kolaylaştırdım. Birçok yenilik yaptım, bundan dolayı pek çok ülke beni özlediklerini belirtti. Çünkü birkaç gündür buradayım ve izliyorum. Maalesef benden sonraki yönetim bu kadar etkin değil. Aslında kimi insanlar pozisyon peşinde koşarlar onu elde edince motivasyonları gevşer ve onun keyfini sürmeye çalışırlar. Sonra insanlar bunu fark eder, der ki ‘bu kendisi için burada zaman geçiriyor’. Tekrar aday olursam ya da olağanüstü kongreye çağırırsam işimin zor olmayacağını düşünüyorum”

NE OLMUŞTU

2021 yılında EWF Başkanı seçilen Hasan Akkuş hakkında, 12 yıl önce İsrail’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda birçok sporcuda doping çıktığı iddiaları üzerine Uluslararası Test Ajansı (ITA) tarafından soruşturma başlatılmış, iddialara ilişkin hukuki süreç başlatan ve görevini devreden Akkuş, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) bu yıl 18 Ocak’ta görülen davayı kazanmıştı.

Akkuş, davanın lehine sonuçlanmasından dolayı mutlu olduğunu söylemiş ve EWF Başkanı seçildikten sonra Avrupa’daki bazı uluslararası medya organlarının, 2012’deki doping olayını aleyhine bir kampanya olarak kullandığını ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x