Düşüş borsadaki şirketlerin piyasa değerinin 1 günde 500 milyar TL erimesine neden oldu

Borsa Dedektifi yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail-Hamas hakkında yaptığı açıklamalar düşüş için kullanıldığını düşünüyorum. Hee o konuşma olmasa zamana yayılacak bir şekilde aşağı gelecektik, konuşmayla panik satışlar artınca paraşütsüz düştük! Öyle paraşütsüz düştük ki borsa iki kez devre kesti ve endeks yüzde 7.08’lik günlük kayıp ile tarihi bir düşüşe imza attı. Bu düşüş borsadaki şirketlerin piyasa değerinin 1 günde 500 milyar TL erimesine neden oldu.

‘Olan oldu, sen ne olacak onu söyle’ diyorsunuz biliyorum. Sevgili dostlar, benim beklentim 7200 puan seviyelerinden dönüş olacağı yönünde. 7200’ün altına anlık sarkmalar beklentimi bozmaz. Devre kesen düşüşte tahtaların kademelerinin boş olması yani hacimsiz düşmesi dönüşün de sert olmasına neden olabilir. Eğer hisse pozisyonu taşıyorsanız bu seviyelerden zaten satılmaz. Günlük fiyat takibi yapmayın, ekranı kapatın. Nakdiniz varsa bu seviyeler bence kademeli alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. 9 aylıklarda güçlü bilançolar geliyor. İyi bilanço açıklayan, düşüşten etkilenmiş hisseler iyi fırsatlar sunuyor.

Birkaç kelam da kriptolar için edeyim. Borsa düşerken Bitcoin yükselişini sürdürüyor. Ama kripto paracılara sorsanız birçoğu hala mutsuz. Çünkü altcoin tutanlar Bitcoin’deki ralliyi sadece izliyor. Ama geçmişte yaşanan boğa rallileri öncesi de böyle olmuştu. Bitcoin tek tabanca yükselmiş, sonra diğerleri oyuna katılmıştı. Bitcoin’de haftalık kapanış 32.000 doların üzerinde olursa bu yükseliş bir süre daha sürecek gibi.

Hem hisse hem de kriptolarda yatırım yapanlara şunu söyleyeyim, buralara yatıracağınız para kısa vadede ihtiyacınız olacak para olmasın. Yani düşüş olur, uzun süre beklemeniz gerekir boşuna zararına satmayın. Bunlar piyasaların doğasında var. İhtiyacınız para ile sabit getirili fon gibi araçlara yatırım yapın. Borsa da kripto da kurtlar sofrası. Hiç acımaları yok.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x