Eroğlu fabrika kuracak, LC Waikiki yeni mağaza açacak… Türk tekstil ve giyim sanayisinin yeni üssü Mısır

Gökmen Mert Kural’ın özel haberi

Türkiye’nin siyasi ilişkilerde yaşadığı sorunları bir kenara bırakıp tekrar diplomatik bağların güçlenmesi süreci, ekonomide de projelerin başlamasına neden oldu. Beyaz eşyada Koç Holding’e ait Arçelik’in fabrika kurarak başlattığı süreç, tekstil ve giyim sanayisinde de kendini gösteriyor.

Mısır’da daha önce ülkede yatırımları bulunan Yeşim Tekstil, var olan 3 farklı tesisine yenisini ekleyeceğini açıklamış ve şu ana kadar 150 milyon dolarlık yatırım yapan Türk şirket yeni fabrikasını da 70 milyon doları mal edeceğini duyurmuştu.

Hemen ardından Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir ile görüşen Türk şirketi İskefe Holding’in yönetimi, ülkenin deri ve yenilebilir jelatin pazarlarına 46 milyon dolar yatırım yapacağını söylemişti. Tekstil ve giyimdeki son haberini ise Mısırlı Bakan Ahmed Samir duyurdu. Pazar günü Türkiye’nin giyim ve tekstil sanayisindeki şirketlerin üst düzey işletme yöneticileriyle görüşen Samir, önümüzdeki dönemde Mısır’da yeni fabrika ve mağazalar açmayı planladıklarını belirtti.

TEKSTİLİN DEVLERİ AFRİKA’YI GÖZLERİNE KESTİRDİ

Mısırlı Bakan Ahmed Samir, Türk hazır giyim şirketi LC Waikiki’nin yöneticileriyle yaptığı görüşmede, 5 yıl içinde Türk şirketin Mısır’daki mağaza sayısını 38’den 100’e çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Mısırlı Bakan’ın verdiği bilgiye göre Bir diğer Türk giyim firması Eroğlu Grubu, Mısır’da 300 milyon dolarlık yatırımla polyester ve naylon tekstil fabrikası kurma planlıyor.

Eroğlu Grubu ayrıca polyester granül üretimine yönelik bir proje başlatmayı da hedefliyor. Samir, Hayat Mısır’ın Hijyenik Ürünler yöneticileriyle bir toplantı yaparak sırasıyla 70 milyon dolar ve 35 milyon dolarlık yatırım maliyetiyle kağıt mendil ve deterjan üretimi için iki fabrika kurmayı planladığını duyurdu. Mısır-Türkiye arasındaki ikili ticari hacmi 2021’deki 6,7 milyar dolardan yüzde 14 artışla 2022’de 7,7 milyar dolara ulaştı. Samir, bu hacmin 5 yıl içinde 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x