Fehmi Koru: Geride bıraktığımız 2023 o kadar kötüydü ki, 2024 bu yüzden umutlarımızı canlı tutabilir…

Fehmi Koru*

Bu, yeni yılın -2024’ün- ilk yazısı…

Yeni yılın ilk yazısını yazmak üzere bilgisayar başına oturduğumda aklıma daha önceki yılların ilk günü burada yazdıklarım geldi.

Her yeni yıla girerken, geride bırakılan yılın üzerimde bıraktığı olumsuzluğa işaret ettikten sonra, yeni yılın bir öncekinden daha iyi ve olumlu gelişmelere sahne olmasını dilemiştim.

Öyle olacağı inancıyla…

2017’den bu güne, her yıla, aynı değerlendirme ve aynı temenni ile girmiştim.

Peki bu yıla nasıl giriyorum?

Geride bıraktığımız 2023, hemen hemen her bakımdan, daha öncekilerden de beter bir yıl oldu.

Ülke olarak, yılın başlarında, 6 Şubat’ta, 50 binin üzerinde canımızı kaybettiğimiz büyük depremi yaşadık. 100 binin üzerinde insanımız yaralandı. Tam 11 kentimiz, ilçeleriyle birlikte, depremden etkilendi. Yüzbinlerce insanımız hala prefabrik konutlarda yaşıyor; hala çadırlarda yaşayanlar da var.

Yılı bitirirken de, 7 Ekim’de, Hamas militanlarının rehine alma operasyonunda ölen İsraillilerin intikamını almak amacıyla Netanyahu’nun başlattığı halen de devam etmekte olan savaşta, Gazzeliler, dünyanın gözleri önünde yok edilme tehdidine maruz kaldı. 25 bin kadar Filistinli hayatını İsrail saldırılarında kaybetti; 2 milyondan fazla Gazzeli en hayati ihtiyaçlardan mahrum halde hayatlarını sürdürüyor.

Türkiye’de deprem ile Filistin’de savaşın arasına sıkışan bir yılı geride bırakıyoruz. Arada da her günü, iktidar ile muhalefet arasında cereyan eden atışmalar gölgesinde geçirdik. Bir önceki yıldan ekonomik yönden daha gerideyiz. Yetkililerin daha da mahrumiyetlerle dolu geçeceğini söylemeye cesaret edemedikleri ama öyle olacağı şimdiden belli bir yıla giriyoruz.

Umutlanmak ve umut vermek istiyorum ama galiba bunu yaparsam hem kendimi hem de okurları aldatmış olurum.

Acaba bu durumu 2024 için olumlu mu saymalıyım?

Hiç bu kadar karamsar girmemiştim önceki yıllara, o sebeple hayal kırıklıkları da büyük olmuştu. Bu yıla ise umutsuzluğun en deriniyle giriyorum, belki de küçük mutluluklar yaşatabilir bu umutsuzluk…

İçeride ve dışarıda…

Her yıldan daha fazla bu yıl -2024’te- umuda ihtiyacımız var.

Bu yazıyı burada keseceğim; biraz sonra saat 24.00’ı vuracak ve yeni yıl başlayacak. Ben de bu vesileyle var olan umutsuzluğu dağıtacak güzel şeyler için o vakit aralığını dua ile değerlendireceğim.

2024, kötülükler ve umutsuzlukların hep iyiliklere, güzelliklere ve umutlara dönüşmesi duasıyla…

Yeni yılımız 2024 dünya için de hayırlı gelişmelere sahne olsun…

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden aynen alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x