Galaktik kozmik radyasyon mu güveç mi… Türk medyasının bilimle imtihanı

Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyan Falcon-9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 19 Ocak’ta saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Bu, Türkiye için tarihi bir andı, ilk kez bir Türk astronot uzaya gidiyordu.

Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak’ta TSİ 13.40’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi.

TARİHE GEÇEN DENEYLER VE ANLAMLARI

Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda programına uygun şekilde 13 deneye imza attı. Bu deneyler arasında MİYELOİD, MİYOKA, UYNA, MESSAGE gibi önemli çalışmalar var.

Örneğin MİYELOİD deneyi, galaktik kozmik radyasyonun, yer çekimi değişikliklerinin ve uzayda kalış süresi boyunca maruz kalınan diğer zorlu faktörlerin, astronotların bağışıklık sistemi ve kan yapımı sürecini nasıl etkilediğini ortaya koyan bir deney.

Gezeravcı bunu başarıyla tamamladı…

MİYOKA deneyi uzay ve savunma sanayisine kurşunsuz lehimleme konusunda kritik bilgiler sağlayacak bulgular elde etmeye yarıyor, UYNA ise Türkiye’nin uzay, havacılık ve savunma sanayisi için yeni nesil malzeme geliştirme kabiliyeti kazanması için önemli bir yere sahip.

Gezeravcı bu iki deneyi de başarıyla tamamladı.

MESSAGE ise yer çekimsiz ortamdan etkilenen henüz işlevi keşfedilememiş genler ve bunların bağışıklık sistemiyle ilişkisini araştırıyor.

Alper Gezeravcı bu deneye de başarıyla imzasını atan ilk Türk oldu.

GECİKMELİ DÖNÜŞ

Uzayda geçirilen 18 gün ve başarıyla tamamlanan 13 deneyin ardından birkaç kez ertelenen dünyaya dönüş dün gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrıldı.

Yaklaşık 48 saat süren yolculuğun ardından Axiom-3 ekibi Dünya’ya iniş yaptı.

SpaceX, ayrılmanın ardından tüm uçuş ve iniş sürecinin otomatik pilot aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

TÜRK BASINININ BİLİMLE İMTİHANI

Gezeravcı’nın tarihe geçen seyahati ve yaptığı çalışmalar, Türk basınında yer almadı diyemeyiz, örneğin Anadolu Ajansı yapılan deneyleri açıklamalarıyla servis etti. Ancak Gezeravcı’nın gerek ertelenen dönüşleri gerekse dünyaya inişi, çoğunlukla ailesi üzerinden ele alındı.

Uzayda kendisiyle yapılan konuşmada en çok ‘güveç’ yemeyi özlediğini söyleyen Gezeravcı, bu güveç konusunun manşetlerde bu kadar yer alacağını tahmin bile etmemiştir…

Ve Türkiye’nin uzaya giden ilk astronotu unvanını elde eden Gezeravcı’nın uzay yolculuğu şu başlıklarla duyuruldu:

“Ailesine kavuştu”

Dönüş sonrası sağlığında yaşanacak değişimler, yaptığı deneylerin anlamları ve sağlayacağı faydalar ise, Gezeravcı’nın güveç özlemi kadar gündem olamadı…

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x