Gizem açığa çıktı! Tesla, menzili nasıl hesaplıyor?

Tesla menzilinasıl hesaplıyor sorusu elektrikli araç sektöründe fazlasıyla merak edilen ve sırlardan birisiydi. Elektrikli araçların menzili, kullanılan enerji depolama teknolojisi, aracın ağırlığı, aerodinamik özellikleri ve sürüş koşulları gibi birçok faktörden etkilenen karmaşık bir hesaplama sürecini içeriyor. Şimdi ise Tesla, modellerin menzilinin hangi faktörlere dayanarak hesaplandığını açıkladı.

Tesla araçların menzili hesaplanırken devreye çok sayıda faktör giriyor

futureflow.life‘da yer alan habere göre Tesla, aracın sunacağı menzili için genellikle aracın Amerika Birleşik Devletleri Çevreyi Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen menziline dayanarak beklenenden farklı bir değer sunuyor.

Son birkaç yıl içinde Tesla, doğru menzili hesaplamak için daha fazla yatırım yaptı. Şirket, geçen yıl bir yazılım güncellemesi ile “yan rüzgar, karşı rüzgar, nem ve çevresel sıcaklık” gibi faktörleri ekledi. Birkaç ay sonra ise lastik basıncını hesaplamayı da ekledi.

Şimdi Tesla, X platformundaki yeni paylaşımında, belirli bir aracın belirli bir yolculuktaki menzilini tahmin etmek için kullanılan tam olarak tüm faktörleri listeledi.

Bunlar arasında rüzgar hızı ve yönü, yükseklik/eğim, trafik hızı, ortalama hızlanma/yavaşlama, ortam sıcaklığı, nem ve basınç, güneş yükü ve bulut örtüsü yer alıyor. Bunlara ek olarak, başlangıçtaki pil yüzdesi ve sıcaklığı, brüt toplam araç ağırlığı, yuvarlanma direnci, aerodinamik direnç katsayısı, klima sistemi tüketimi, aracın özel enerji tüketimi (bisiklet taşıyıcı veya benzeri) ve pil önceden ısıtma faktörleri de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x