Sunak ‘göçmen’ iddiasına girdi: Tepki yağdı

İngiltere BaşbakanI Rishi Sunak’ın, gazeteci Piers Morgan’ın “düzensiz göçmenleri Ruanda’ya yollayamazsa bir göçmen derneğine bin sterlin verme” iddiasını kabul etti. İngiliz muhalefeti, Sunak’ı “Başbakan insanların hayatıyla kumar oynuyor” sözleriyle eleştirdi.

Sunak, Morgan’ın YouTube kanalında yayınlanan programda başbakanlık görevinde geçen 1 yıla ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İngiltere’ye gelen düzensiz göçmenlerin, Ruanda’ya sınır dışı edilmesine yönelik soruya yanıt veren Sunak, “Birisi buraya yasa dışı yollarla gelirse burada kalmasına izin verilmemeli. Onları sınır dışı edebilmeliyiz. Ülkeleri güvenli değilse veya savaş varsa, onları güvenli bir alternatife göndermek gerekir. Bu yüzden Ruanda planı var” diye konuştu.

Bu bölümde gazeteci Morgan, Sunak’a “Bir göçmen derneği için bin sterlinine bahse girerim. Seçimden önce o uçaklara kimseyi bindiremezsiniz. Bahsi kabul ediyor musun?” diye sordu.

Morgan’ın elini sıkan Sunak, “İnsanları uçağa bindirmek istiyorum. Bunun için çok çalışıyorum” dedi.

2036’DA 73 MILYONA ULAŞACAĞINA DEĞİNDİ

Morgan, ülke nüfusunun 2036’da 73 milyona ulaşacağına yönelik raporlara değinerek yaklaşık 6 milyon kişilik bu artışın daha büyük bir problem olduğunu söyledi.

Arnavutluk ile yapılan anlaşma sonucunda bu ülkeden gelen düzensiz göçü durduğunu belirten Sunak, Ruanda planının da aynı etkiyi yapacağını ifade etti.

Sunak’ın Ruanda planına ilişkin Morgan, “İşinize yarayacağını sanmıyorum. Bu benim korkunç tahminim” dedi.

Sunak, Britanya’da bu yılın ikinci yarısında yapılması planlanan genel seçimlerin kesin tarihiyle ilgili ise bir zaman vermedi.

TEPKİLER GELDİ

Sunak’ın düzensiz göçmenleri seçimden önce gönderip gönderemeyeceği üzerine bahse girmesini muhalefet temsilcileri eleştirdi.

İskoçya Bölgesel Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP) lideri Hamza Yusuf, X hesabından tepki göstererek, “Başbakan açıkça insanların hayatı üzerine kumar oynuyor. Bu Muhafazakar Partili İngiltere hükümeti kendisini daha da aşağılamanın yolunu her zaman buluyor. Tüm Muhafazakar Partili milletvekillerini göndermeliyiz. SNP, İskoçya’da Muhafazakar Parti’nin sandalye kazandığı tüm bölgelerde ikinci parti. Muhafazakar Partisiz bir İskoçya için SNP’ye oy verin” değerlendirmesini yaptı.

SNP’nin Britanya Parlamentosu’ndaki lideri Stephen Flynn ise paylaşımında, “Dünyanın en savunmasız insanlarının hayatları, basit bir bahse dönüştü. Bu insanlar için sadece bir oyun. Ahlaksızlık” ifadelerine yer verdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Bell Ribeiro-Addy de paylaşımında Sunak’ın milyoner olması ve Morgan’ın yüksek maaşlı bir gazeteci olmasına işaret ederek, “dünyanın en savunmasız insanlarının hayatlarıyla kumar oynandığını” söyledi.

Liberal Demokrat Partili Alistair Carmichael ise Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, “Sunak için bin sterlin, para üstü olarak büyük olabilir ama ülkenin parasını bu kadar kolay saçıp savuramaz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x